Szigorú megtorlás jöhet Ukrajnával szemben – nem is akárkitől
Kijev január 1-jén tette meg a lépést, hogy megszakítsa az Oroszország Ukrajna elleni háborújának finanszírozását segítő bevételeket.
Átnevezték az orosz költőkről elnevezett utcákat az ukrán fővárosban.
Fotón: Kijev látképe (Eugen Kotenko / NurPhoto / NurPhoto via AFP)
Kijevben az „orosztalanítás” jegyében átnevezték az Alekszandr Blok, Mihail Lermontov, Alekszandr Puskin költőkről, illetve az Ivan Krilov meseíróról elnevezett utcákat – közölte a kijevi városi tanács.
Új nevet kapott az az utca is, amelyet a híres orosz utazó és földrajztudós, Nyikolaj Przsevalszkij tiszteletére neveztek el: immár Andrij Norov százados, Ukrajna hőse nevét viseli. A Blok utca ma Majk Johansen ukrán író és költő, a sztálinizmus áldozata; a Krilov utca Natalija Korbinszka ukrán írónő, az egyik első ukrán feminista; a Lermontov utca Volodimir Turec ukrán operaénekes;
a Puskin utca pedig az Ukrajnában született Sonia Delaunay francia absztrakt festőművész nevét viseli.
Az utcák átnevezése és a szovjet emlékművek lebontása 2015-ben kezdődött Ukrajnában, miután elfogadták az úgynevezett „kommunistátlanítási” törvényt. A 2022 februári orosz invázió után, 2023-ban az ukrán parlament elfogadta a helynevek „gyarmatosításmentesítéséről” szóló jogszabályt, amely kötelezi a települések vezetését, hogy töröljenek el minden, az Oroszországi Föderációval vagy a szovjet időkkel kapcsolatos elnevezést.
A kijevi városi tanács a törvény hatására több száz utcát, sugárutat és teret nevezett át. A Népek Barátsága metróállomás a Zvirinecka nevet kapta, a Bohdan Hmelnickij ukrán hetman és I. Alekszej orosz cár által megkötött, az ukrán területek Oroszországhoz való csatlakozását kimondó 1654. évi perejaszlavi szerződés emlékművét pedig lebontották.
Jelenleg több mint ötven városi emlékmű szerepel a lebontandó létesítmények listáján.
A szovjet és orosz történelemmel kapcsolatos emlékek tömeges felszámolását Ukrajnában is bírálják, több város polgármestere is szót emelt a műemlékek lebontása ellen. Makszim Buzsanszkij, a Nép Szolgája párt parlamenti képviselője szerint az ilyen irányvonal Ukrajnát „ismeretlen utcák és elveszített gondolatok országává változtatja”.
(MTI)